Zásady správneho saunovania
História wellness
Relaxácia
Pojem relaxácia pochádza zo stredoveku a v starofrancúzštine znamená: „vypustiť väzňa“. Jej cieľom je, aby energie, ktoré drží človek spútané, dokázal oslobodiť. Znamená to dvojité puto, pretože z nejakého dôvodu potlačí určitú energiu, ktorá sa takto stráca. Spútaný nie je iba väzeň, ale aj žalárnik. Takto nahromadená energia sa ukladá v konkrétnej časti tela. Cieľom nácviku relaxácie je naučiť sa reč vlastného tela a oslobodenie energie.
Keď je človek dostatočne relaxovaný, nenahnevá sa tak ľahko, je tolerantnejší, znesie viac frustrácie, ľahšie nachádza riešenia aj v konfliktných situáciách, je odolnejší voči stresu.
Keď je človek dostatočne relaxovaný, nenahnevá sa tak ľahko, je tolerantnejší, znesie viac frustrácie, ľahšie nachádza riešenia aj v konfliktných situáciách, je odolnejší voči stresu.
Saunovanie
Prvé zmienky o saune sa objavili v 11. a 12. storočí. Saunovanie bola od počiatku významnou udalosťou – dalo by sa povedať, že nieslo prvky rituálu. Saunovanie muselo vždy prebiehať v súlade s presnými pravidlami, ktoré pokrývali všetko - od spôsobu kúrenia v peci až po ochladenie po skončení saunovania. Podľa keltských legiend v saune žijú dobrí škriatkovia, ktorí sa starajú o zdravie ľudí, ktorí ju navštevujú. Táto pozoruhodná symbolika dokazuje, že jej liečivé a relaxačné účinky poznali ľudia už od nepamäti.
Wellness ako životná filozofia
Slovo wellness bolo použité už v 17. storočí a možno ho opísať ako pozitívny stav celkového zdravia jedinca, ktorý možno vyjadriť prostredníctvom úrovne kvality života a pocitu pohody. Wellness je v zásade životný štýl a má za cieľ dosiahnuť prežívanie radosti zo života. Žiadna filozofia v poslednom období nezaznamenala taký veľký nárast a výraznú zmenu životného štýlu širokej verejnosti mladých, pracujúcich a starších ľudí ako práve wellness.
Zásady správneho saunovania
Wellness centrum na Prednej hore je komplex relaxačných a regeneračných priestorov. Ponúkame pár tipov na zvýšenie relaxačných účinkov.
- Pre dokonalý relax si nezabudnite vyčleniť dostatok času.
- Do wellness centra nechoďte hladný ani s plným žalúdkom. Plný žalúdok zbytočne zaťažuje organizmus a môže tak dôjsť k neželaným stavom nevoľnosti. Prázdny žalúdok zase môže zapríčiniť zníženie hladiny cukru a taktiež pocit nevoľnosti.
- Odporúča sa saunovať minimálne vo dvojici, práve kvôli prípadným nevoľnostiam
- Do sauny nevstupujte pod vplyvom alkoholických alebo iných psychotropných látok. Môže dôjsť k preťaženiu organizmu, následnému kolapsu, prípadne iným úrazom.
- Pred ani po saunovaní sa neodporúča ani fajčenie. Sliznice sa prekrvia a vstrebávajú tak škodlivé látky oveľa rýchlejšie.
- Najvyšší účinok saunovania dosiahnete, pokiaľ budete navštevovať sauny pravidelne, minimálne raz týždenne.
- Pri saunovaní stráca človek veľké množstvo tekutín. Preto je veľmi dôležité dodržiavať pitný režim. Najlepšia je čistá voda, ale vhodná je aj minerálka alebo džús.
- Do sauny sa chodí bez plaviek!
- V hradnom wellnesse na Prednej hore nie je zakázané nosiť plavky, ale zvážte sami: „Plavky nie sú vyrobené z prírodných, ale umelých materiálov. Väčšina z nich je navrhnutých tak, aby zvládali štandardné letné teploty, maximálne však do 50 °C. Nad touto teplotou sa z umelých plaviek vylučujú veľmi škodlivé latky. Keďže v saune sa človeku rozšíria póry, tieto látky putujú priamo do tela. Nezasahujú však len človeka v plavkách. Ostávajú aj na sedadlách a rozptyľujú sa vzduchom.“
- Teplota v saune ideálne zohreje a uvoľní svalstvo pred masážou.
Saunovanie
- Správne saunovanie je proces. Nie je to len par minút strávených v teplej miestnosti. Tento proces je rokmi overený a len jeho správnym dodržiavaním dosiahnete očakávaný a želaný relaxačný účinok.
Príprava
- Pred vstupom do sauny je dôležité zbaviť sa nečistôt a odumretej kože, ktoré by mohli brániť plnohodnotnému poteniu. Najlepšie sa očistíte teplou sprchou a telovým šampónom. Následne sa dobre osušte, suchá pokožka sa rýchlejšie potí.
Pobyt v saune
- Teraz môžete vstúpiť do sauny. Skúsenejší si volia skôr vyššie lavice, menej skúseným odporúčame začať na spodnej lavici.
- Položte pod seba plachtu, aby pot stekal na plachtu a nie na lavicu.
- Je lepšie v saune ležať ako sedieť. Celé telo tak budete ohrievať v rovnakej teplotnej hladine. V prípade, že radšej sedíte, zdvihnite nohy na tú istú lavicu.
- Pozvoľna dýchajte nosom. Časom môžete nádychy zintenzívniť, nikdy ale nie zhlboka.
- V saune by ste mali maximálne relaxovať. Vychutnávajte, ako teplo prechádza celým telom a opadá stres. Nechajte prípadné debaty radšej na neskôr. Rozprávanie spôsobí rýchlejšie dýchanie, zvýši vnútornú teplotu tela a skráti tak Váš pobyt v saune.
- Jeden pobyt by nemal byť dlhší ako 15 minút. U detí maximálne 5 minút. Ten správny čas je však veľmi individuálny. Vo všeobecnosti platí, že by ste mali byť v saune len kým je to príjemné. Nezabúdajte, ide predovšetkým o relax. Nedovoľte, aby sa pobyt v saune premenil na „trápenie“ alebo „preteky“.
- Pár minút pred koncom pobytu si sadnite a zľahka namasírujte končatiny. Pripravíte tak krvný obeh na zvislú polohu.
Ochladenie
- Ďalším krokom v správnom saunovaní je ochladenie.
- Z hygienických dôvodov je nutné sa hneď po saune osprchovať. Zmyjete tak pot z tela.
- Následne sa ponorte do ochladzovacieho bazéna. Ponárajte sa skôr pomaly ako rýchlo. Začnite nohami a postupne sa ponorte celý. V žiadnom prípade nevstupujte do bazéna priamo zo sauny bez sprchy. Ostane po Vás v bazéne „mastný fľak“.
- Nezabudnite si schladiť aj hlavu. Najmä zadnú časť, zátylok.
- Ochladzovanie môže byť intenzívnejšie, pokiaľ si budete šúchať pokožku rukami, prípadne vykonáte jednoduché cviky.
- Prehriatie organizmu a následné prudké ochladenie má mimoriadne priaznivý vplyv na cievy a na celkový imunitný systém.
- V prípade, že máte zdravotné problémy s krvným tlakom, nevyužívajte ochladzovací bazén!
- Po ochladení v bazéne sa taktiež osprchujte.
Odpočinok
- Asi najpríjemnejšou časťou saunovania je odpočinok. Napriek tomu, že sa jedná o relaxačné procesy, samotné saunovanie, teda prehrievanie a ochladzovanie tela, je fyzicky celkom náročné. Odpočinok je teda na mieste a nie je vhodné ho podceňovať a v procese preskakovať.
- Zabaľte sa do plachty a ľahnite si na vyhrievané lehátka. Miestnosť na to určená sa nazýva Tepidárium.
- Zavrite oči a relaxujte aj niekoľko minút.
-
Pri odpočinku sa môžu vyskytnúť mierne závraty. Je to úplne bežné. Oddychujte na lehátku, kým to prejde. Zväčša sa jedná o príjemný pocit
- Tento proces - Pobyt v saune – Ochladenie - Odpočinok, opakujte celkom 3 krát.
- Po skončení sa osprchujte bez sprchových šampónov. Zbytočne tým narušíte prirodzené pH pokožky. Použite radšej po osušení telové mlieko.
- Na záver si doprajte viac času na odpočinok. Telo by malo vychladnúť. V opačnom prípade sa budete potiť aj po opustení Wellness centra.
- Tesne po saunovaní sa neodporúčajú fyzicky náročné aktivity.
Účinky saunovania
- Nadmerná tvorba obranných látok – posilnenie imunitného systému. Pokiaľ stretnete človeka, ktorý chodí do sauny pravidelne, určite Vám potvrdí, že choroby ako klasická nádcha sa mu úplne vyhýbajú.
- Podpora tvorby hlienu v prieduškách, zvlhčenie dýchacích ciest
- Uvoľnenie svalstva
- Rozširovanie ciev
- Prečistenie pokožky
-
Keďže prehriatie tela a následné prudké ochladenie je fyzicky náročné, vylučujú sa pri tom hormóny vyvolávajúce pocity šťastia a dobrej nálady
Pre koho je saunovanie nevhodné?
Vo všeobecnosti sa zdravý človek nemusí báť vedľajších účinkov saunovania, pokiaľ dodržuje všetky zásady správneho saunovania. Saunovanie je však nevhodné v nasledujúcich prípadoch:
- zápalové ochorenia, viróza alebo horúčka
- žalúdočné problémy
- kožné choroby
- tesne po požití alkoholu
- menštruácia alebo tehotenstvo
Mnoho rôznych chorôb však saunovanie pripúšťa, ba dokonca môže napomáhať pri ich liečbe. Pri akýchkoľvek pochybnostiach o účinkoch saunovania sa poraďte so svojím lekárom. Každý návštevník si musí uvedomiť, že saunovanie podstupuje na vlastnú zodpovednosť.
Vychutnajte si blahodárne účinky saunovania naplno a načerpajte nové sily.
Prajeme Vám príjemný relax!
Vychutnajte si blahodárne účinky saunovania naplno a načerpajte nové sily.
Prajeme Vám príjemný relax!